Oprostite se sa saobraćajnim gužvama, recite ćao i mahnite crvenim svetlima, i zamislite… putujete nebom! Zahvaljujući eksponencijalnom razvoju u polju Veštačke Inteligencije (VI), autonomnih vozila, i dronova, ono što je nekada ličilo na scene iz filma „Peti Element“ polako se približava realnosti. Leteći taksiji, ili eVTOL vozila (eng. electric Vertical Take-Off and Landing), nisu više samo sanjarije inženjera, već konkretan projekat mnogih kompanija širom sveta.
Vreme da se upoznate sa Uberom za nebeske visine. Zamislite scenu, pozivate leteći taksi preko aplikacije, on samostalno doleće na lokaciju i podigne vas u vazduh, iznad gradske vreve i haosa. Zvuči neverovatno, ali mnogi veruju da je to samo pitanje vremena.
Projekti spremni za poletanje
Dubai je jedan od pionira u ovoj trci. Njihov projekt, Volocopter, planira da pokrene komercijalnu leteću taksi službu već do 2 2026. godine. Vozilo izgleda kao dron sa velikim rotorima, nudi prostor za dva putnika i leti na električni pogon. U Kini, kompanija Ehang već ima iskustva sa probnim letovima svog eVTOL vozila. Takođe na električni pogon, Ehang AAV (eng. Autonomous Aerial Vehicle) ima kabinu za jednog putnika i do sada je uspešno obavio više demonstracija u gradovima poput Guangzhoua.
Evropa takođe ne zaostaje. Nemačka kompanija Lilium, sa svojim petosedežnim eVTOL letelici na električni pogon, nedavno je dobila zeleno svetlo od Evropske Agencije za Bezbednost Vazdušnog Saobraćaja (EASA) za početak probnih letova. I bliže nam, Srbija je najavila saradnju sa Airbusom na razvoju letećih taksija u sklopu izložbe EXPO 2027.
Zakonska regulativa: Regulacija nebeske vožnje
Ipak, put do nebeskog Ubera nije tako jednostavan. Jedna od najvećih prepreka je upravo zakonska regulativa. Vazdušni prostor je već sada pretrpan helikopterima, dronovima i avionima, a dodavanje hiljada letećih taksija zahteva striktna pravila. U Sjedinjenim Američkim Državama, Federalna Vazduhoplovna Administracija (FAA) trenutno razvija zakonski okvir za regulaciju eVTOL vozila.
U Aziji i Evropi, slične agencije rade na sličnim standardima. U zemljama bivše Jugoslavije, konkretni zakoni za leteće taksije još ne postoje, ali zemlje poput Srbije koja razvijaju projekte verovatno će uskladiti svoju legislativu sa evropskim standardima.
Zeleni, leteći san: Ekologija i letenje
Jedan od najvećih argumenata za leteće taksije je njihov potencijal da se smanji emisija CO2. Budući da su mnoga eVTOL vozila na električni pogon, njihova upotreba bi mogla značajno doprineti borbi protiv klimatskih promena. Takođe, skraćivanjem vremena putovanja i smanjivanjem zastoja, gužvi na putevima, leteći taksiji bi mogli donekle ublažiti problem gradskog zagađenja vazduha.
Izazovi i sumnje: Bezbednost i cena karata
Međutim, i pored svih prednosti, leteći taksiji se suočavaju i sa ozbiljnim izazovima. Bezbednost predstavlja primarnu brigu. Razvoj sigurnosnih sistema za autonomna letelica je ključan, a javno prihvatanje ove tehnologije zavisiće od toga koliko ljudi veruje da su leteći taksiji bezbedni kao i tradicionalni avioni.
Takođe, troškovi karata su velika enigma. Razvoj i održavanje eVTOL vozila je dosta skupo, a početna cena će se verovatno odraziti na cenu karte. To bi potencijalno moglo ograničiti leteće taksije na luksuznu uslugu za bogate, barem u početku.
Budućnost visoko iznad zemlje: Da l će ova tehnologija zaživeti? Da li će da poleti?
Dakle, da li će leteći taksiji postati glavno prevozno sredstvo ili će ostati futuristička fantazija? Stručnjaci nude različite prognoze. Neki veruju da bi se široka upotreba mogla desiti u narednoj deceniji, dok drugi predviđaju dugoročnije, postepeno uvođenje u praksu. Bez obzira na vremensku liniju, svakodnevno postiže značajan napredak. Tehnološki napredak se brzo dešava, a javno interesovanje stalno raste.
Zoverp prati ove trendove, tako da kad polete taksiji, očekujte i leteću Zoverp dostavu!
Jedno je sigurno: nebo sutrašnjice bi moglo biti mnogo prometnije nego što smo ikada zamišljali. Zavežite se, ili bolje rečeno, poletite u susret uzbudljivoj budućnosti letećih taksija!