Pelet: Izvor održive i obnovljive energije

Pelet je vrsta čvrstog goriva napravljenog od komprimovanih organskih materijala, kao što su drvo, poljoprivredni zaostaci ili industrijski otpad. Pelet ima mnogo prednosti u odnosu na fosilna goriva, kao što su manja emisija gasova sa efektom staklene bašte, veća energetska gustina i lakše skladištenje i transport. Pelet se može koristiti za zagrevanje, kuvanje i proizvodnju energije u različitim primenama, kao što su peći za peći, kotlovi i ko-firing biljke. U ovom članku ću istražiti istoriju, korene, zanimljive činjenice, trenutnu upotrebu, proizvodnju i budućnost peleta kao održivog i obnovljivog izvora energije.

Istorija i koreni peleta

Upotreba kuglica biomase za energiju datira iz sedamdesetih godina prošlog veka kada su se tražile alternative fosilnim gorivima u svetlu energetskih kriza decenije. Prve komercijalne fabrike peleta uvezene su iz Engleske u Sjedinjene Države 1928. Prvi pelet šporeti razvijeni su osamdesetih godina prošlog veka u Evropi i Severnoj Americi, a popularnost su stekli kao pogodan i efikasan način grejanja domova obnovljivim gorivom. Potražnja za zagrevanjem peleta dodatno se povećala 2000-ih godina kako je cena fosilnih goriva skočila, a svest o klimatskim promenama rasla. Sektor drvenih peleta takođe se proširio na industrijsko tržište, gde su velike elektrane počele da ko-pucaju ili zamenjuju ugalj drvenim kuglicama kako bi smanjile svoj ugljenični otisak i poštovale ekološke propise.

Prema Međunarodnoj agenciji za energetiku (IEA), proizvodnja peleta od drveta više se nego udvostručila između 2006. Globalno tržište peleta od drveta je u 2019. godini procenjeno na 8,6 milijardi USD i očekuje se da će dostići 15,9 milijardi USD do 2027. godine, rastući po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 8,6 procenata. Glavni pokretači ovog rasta su sve veća potražnja za obnovljivim izvorima energije, sve veća zabrinutost za životnu sredinu i podrška vladinoj politici i podsticajima.

Zanimljive činjenice o peletu

– Kuglica je napravljena od biomase koja bi inače bila protraćena ili spaljena, kao što su testera, čips od drveta, kora, slama, husk ili školjke. Proizvodnja peleta pomaže da se smanje troškovi odlaganja otpada i emisija gasova sa efektom staklene bašte.
– Pelet ima visoku energetsku gustinu od oko 18 MJ/kg, što se može uporediti sa ugljem (24 MJ/kg) i višim od ogrevnog drveta (15 MJ/kg). Pelet takođe ima nizak sadržaj vlage (ispod 10 procenata) koji mu omogućava da sagori sa visokom efikasnošću sagorevanja od preko 90 procenata.
– Pelet je jednostavan za skladištenje i transport zbog svog redovnog oblika i male veličine. Pelet se može isporučiti kamionom, vozom ili brodom na različite destinacije. Pelet se takođe može razneti iz cisterne u bunker za skladištenje ili silos u prostorijama kupca.
– Pelet je ugljenično neutralan jer oslobađa istu količinu ugljen-dioksida koji je apsorbovan biomasom tokom njegovog rasta. Pelet takođe pomaže u smanjenju šuma korišćenjem ošiša drveta umesto seče drveća za gorivo.
– Pelet se može koristiti u raznim aplikacijama, kao što su stambeno grejanje, komercijalno grejanje, okružno grejanje, proizvodnja industrijske energije i ko-paljba ugljem ili prirodnim gasom. Pelet se može koristiti i za kuvanje u zemljama u razvoju gde je pristup električnoj energiji ili gasu ograničen.

Trenutna upotreba peleta

Trenutna upotreba peleta varira po regionu i tržišnom segmentu. Prema izveštaju IEA Bioenergy Task 40 o Global Wood Pellet Industry and Trade Study 2017, Evropa je najveći potrošač drvenih kuglica na svetu, što čini oko 75 procenata globalne potražnje u 2016. Glavna upotreba drvenih peleta u Evropi je za stambeno grejanje (47 procenata), a slede okružno grejanje (25 procenata), proizvodnja struje (19 procenata) i komercijalno grejanje (9 procenata). Glavni pokretači potrošnje peleta na drva u Evropi su visoke cene fosilnih goriva, ambiciozni ciljevi obnovljive energije i politika podrške i subvencije.

Severna Amerika je drugi najveći potrošač drvenih kuglica na svetu, što čini oko 11 procenata globalne potražnje u 2016. Glavna upotreba drvenih peleta u Severnoj Americi je za stambeno grejanje (67 procenata), a slede proizvodnja struje (23 odsto), komercijalno grejanje (7 procenata) i okružno grejanje (3 procenta). Glavni pokretači potrošnje peleta na drva u Severnoj Americi su niske cene drvenih peleta u poređenju sa drugim gorivima za grejanje, pogodnost i udobnost peći i peći, kao i ekološke prednosti korišćenja obnovljivog goriva.

Azija je treći najveći potrošač drvenih peleta na svetu, što čini oko 9 procenata globalne potražnje u 2016. Glavna upotreba drvenih peleta u Aziji je za proizvodnju struje (77 procenata), a slede stambeno grejanje (12 procenata), komercijalno grejanje (7 procenata) i okružno grejanje (4 procenta). Glavni pokretači potrošnje peleta na drva u Aziji su sve veća potražnja za električnom energijom, potreba za diversifikacijom energetskog miksa i pritisak da se smanje emisije gasova sa efektom staklene bašte i zagađenje vazduha.

Proizvodnja peleta

Proizvodnja peleta podrazumeva nekoliko koraka, kao što su prikupljanje sirovina, sušenje, mlevenje, kondicija, pelet, hlađenje, skrining i pakovanje. Sirovina za proizvodnju peleta može se izvoriti iz različitih izvora, kao što su pilane, šumske žetve, poljoprivredni zaostaci ili industrijski otpad. Sirovina se zatim suši kako bi se njen sadržaj vlage smanjio na ispod 10 procenata. Osušeni materijal se zatim prizemlji na ujednačenu veličinu od oko 5 mm. Mleveni materijal je zatim uslovljen parom i aditivima kako bi se poboljšala njegova vezivanja i podmazivanja svojstava. Uslovljeni materijal se zatim hrani mlinom za pelet, gde se sabija kroz um sa rupama željene veličine (normalno 6 mm ili 8 mm). Visok pritisak i temperatura uzrokuju da lignin u biomasi deluje kao prirodni lepak koji drži kuglicu zajedno. Kuglice se zatim ohlade kako bi se stvrdnule i stabilizovale njihov oblik. Kuglice se zatim ekranišu kako bi se uklonile sve novčane kazne ili prašina. Kuglice se zatim pakuju u kese ili veliki deo za skladištenje ili transport.

Za proizvodnju peleta potrebno je mnogo energije i opreme. Prema studiji Ministarstva energetike SAD, potrošnja energije za proizvodnju peleta kreće se od 3,4 do 4,9 GJ/tona, u zavisnosti od tipa feedstock i sadržaja vlage. Glavni energetski unosi su električna energija za mlevenje i pelet, a prirodni gas ili biomasa za sušenje i kondiciju. Glavna oprema za proizvodnju peleta uključuje mašine za sušenje veša, mlinove za čekiće, vodenice za pelet, hladnjake, ekrane, prenosnike i mašine za spajalice.

Šta je ZOVERP?

Mi smo Zoverp, kolektiv iskusnih profesionalaca sa bogatom istorijom u organizovanju transporta različitih roba. Naš tim poseduje dugogodišnje iskustvo u različitim oblastima koje nas je ujedinilo u jedinstvenoj misiji: da revolucionarišemo industriju transporta optimizujući troškove i efikasnost.

Naša stručnost se proteže dalje od logistike transporta, možemo se pohvaliti dugom istorijom u razvoju softvera i dizajnu inovativnih rešenja. Koristimo snagu digitalne transformacije da pojednostavimo proces transporta robe, čineći ga što jednostavnijim.

Na Zoverp-u, posvećeni smo povezivanju onih koji trebaju transport robe sa onima koji nude usluge transporta. Težimo da budemo na čelu inovacija, neprestano se razvijajući kako bismo ispunili zahteve digitalnog doba. Pridružite nam se dok predefinišemo transport za budućnost.

Kontakt

Pravila i uslovi korišćenja

Poslednje ažuriranje: 04. Novembar 2023.

Dobrodošli u Zoverp!

Ovi Uslovi korišćenja usluge („Uslovi“) regulišu vaše korišćenje Platforme „Zoverp“, dostupne na www.zoverp.com i uslugama koje pruža „Zoverp“ (kolektivno, „Usluge“).

Pristupom Uslugama ili korišćenjem usluga, slažete se da budete obavezni ovim Uslovima. Ako se ne slažete sa ovim Uslovima, nemojte koristiti Usluge.

1. Prihvatanje uslova:

Korišćenjem Usluga potvrđujete da ste pročitali, razumeli i složili se da budete obavezni ovim Uslovima. Zoverp zadržava pravo da ažurira, promeni ili zameni bilo koji deo ovih Uslova, a vaše kontinuirano korišćenje Usluga nakon objavljivanja bilo kakvih promena predstavlja prihvatanje tih promena.

2.Opis Usluga:

Zoverp pruža onlajn platformu koja povezuje transportere robe sa klijentima kojima su potrebne usluge prevoza. Preko naše platforme klijenti mogu da podnesu zahteve za prevoz, a prevoznici mogu da ponude svoje usluge. Zoverp olakšava povezivanje, ali stvarne usluge prevoza pružaju nezavisni transporteri.

3. Registracija korisnika:

Da biste pristupili određenim funkcijama Usluga, morate da kreirate nalog. Slažete se da pružite tačne, aktuelne i potpune informacije tokom procesa registracije i da ažurirate takve informacije da biste ih održali tačnim, aktuelnim i potpunim.

4. Ponašanje korisnika:

Slažete se da koristite Usluge u skladu sa svim važećim zakonima i propisima. Vi ste isključivo odgovorni za svoje ponašanje dok koristite Usluge i slažete se da se ne upuštate u bilo kakvo zabranjeno ponašanje, uključujući, ali ne ograničavajući se na:

  • Kršenje bilo kakvih zakona ili propisa;
  • Predstavljanje bilo koje osobe ili entiteta;
  • Ometanje pravilnog rada Usluga;
  • Korišćenje Usluga u bilo koje nedozvoljene ili neovlašćene svrhe.

5. Naknade i uplate:

Korišćenje Zoverp platforme je generalno besplatno za klijente. Međutim, transporteri mogu biti podložni naknadama za korišćenje određenih funkcija ili usluga. Uslovi plaćanja i naknade će biti jasno preneti korisnicima pre nego što naplate bilo kakvu naknadu.

6. Intelektualna svojina:

Sav sadržaj na Zoverp platformi, uključujući, ali ne ograničavajući se na tekst, grafiku, logotipe i softver, vlasništvo je Kompanije Zoverp i zaštićen je zakonima o intelektualnoj svojini. Slažete se da ne reprodukujete, distribuirate, menjate ili kreirate izvedena dela bilo kog dela Usluga bez naše izričite saglasnosti.

7. Ograničenje odgovornosti:

Zoverp nije odgovoran za dela ili propuste bilo kog nezavisnog transportera koji koristi našu platformu. Ne garantujemo dostupnost ili kvalitet usluga prevoza i ne odobravamo niti garantujemo postupanje prevoznika. Obaveza u Zoverpu je ograničena u meri u kojoj je to dozvoljeno zakonom, a mi nismo odgovorne za bilo kakvu indirektnu, slučajnu ili posledičnu štetu.

8. Prekid:

Zoverp zadržava pravo da obustavi ili prekine vaš pristup Uslugama u bilo kom trenutku iz bilo kog razloga. Takođe možete da prekinete svoj nalog u bilo kom trenutku tako što ćete nas kontaktirati.

9. Privatnosti:

Naše Obaveštenje o privatnosti, dostupno na linku, objašnjava način na koji prikupljamo, koristimo i otkrivamo vaše lične informacije. Korišćenjem Usluga pristajete na uslove našeg Obaveštenja o privatnosti.

10. Upravni zakon:

Ovi Uslovi su regulisani i protumačeni u skladu sa zakonima Republike Srbije.

11. Kontaktirajte nas:

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi sa ovim Uslovima, molimo vas da nas kontaktirate na office@zoverp.com.

Hvala vam što ste izabrali Zoverp! Radujemo se što ćemo Vas povezati sa pouzdanim uslugama prevoza.

Privatnost

Poslednje ažuriranje: Novembar 4, 2023

Dobrodošli u Zoverp!

Zoverp je posvećen zaštiti privatnosti i bezbednosti vaših ličnih informacija. Ovo Obaveštenje o zaštiti privatnosti sadrži objašnjenja o načinu na koji prikupljamo, koristimo i otkrivamo vaše informacije kada koristite naš veb sajt, www.zoverp.com i usluge koje pruža Zoverp (kolektivno, „Usluge“).
Korišćenjem Usluga slažete se sa uslovima ovog Obaveštenja o privatnosti. Ako se ne slažete sa uslovima ovog Obaveštenja o privatnosti, nemojte koristiti Usluge.

1. Informacije koje prikupljamo (samo kada ste prijavljeni u Aplikaciju „Zoverp“):

Kada koristite Zoverp, prikupljamo različite vrste informacija kako bismo vam pružili naše usluge i poboljšali vaše iskustvo. Ove informacije obuhvataju:

  • Lične informacije: Kada kreirate nalog, prikupljamo vaše ime, e-adresu i broj telefona.
  • Informacije o plaćanju:
    Ukoliko se odlučite za naše usluge plaćanja, prikupljamo informacije o vašoj platnoj kartici.
  • Informacije o lokaciji:
    Prikupljamo informacije o vašoj lokaciji da bismo vas povezali sa transporterima robe u vašoj oblasti.
  • Informacije o korišćenju: prikupljamo informacije o načinu na koji koristite našu platformu, uključujući vaše interakcije sa lokacijom, pretrage i druge aktivnosti korisnika.
  • Informacije o uređaju : Prikupljamo informacije o uređaju koji koristite za pristup našoj platformi, kao što su tip uređaja, operativni sistem i pregledač.

2. Način na koji koristimo vaše informacije:

Informacije koje prikupljamo koristimo u različite svrhe, uključujući:

  • Pružanje usluga: Povezivanje transportera robe sa klijentima i olakšavanje transporta robe.
  • Poboljšanje usluga: Da analiziramo način na koji naši korisnici komuniciraju sa našom platformom i napravimo poboljšanja kako bi poboljšali korisničko iskustvo.
  • Komunikacija: Da biste komunicirali sa vama o vašem nalogu, transakcijama i ažuriranjima naših usluga.
  • Marketing: Da vam pošaljemo promotivne materijale i ponude koje vas mogu zanimati.
  • Zakonska usaglašenost: Da ispoštuje zakonske obaveze i odgovori na zahteve organa reda ili regulatornih organa.

3. Deljenje informacija:

Vaše informacije možemo podeliti sa trećim licima pod sledećim okolnostima:

  • Pružaoci usluga: Možemo da delimo vaše informacije sa nezavisnim pružaocima usluga koji nam pomažu u pružanju i unapređenju naših usluga.
  • Poslovni prenosi: U slučaju spajanja, nabavke ili prodaje cele ili dela naše imovine, vaše informacije se mogu preneti u entitet za sticanje.
  • Pravni zahtevi: Vaše informacije možemo otkriti kao odgovor na sudski nalog, sudski poziv ili drugi pravni proces.

4. Vaši izbori:

Imate pravo da kontrolišete način na koji se vaše informacije prikupljaju i koriste. Možeš:

  • Pristup i ažuriranje: Pristupite i ažurirajte informacije o nalogu putem postavki naloga.
  • Odbijanje saglasnosti: odbijanje saglasnosti za prijem promotivnih e-poruka praćenjem uputstava u e-porukama.

5. Bezbednosti:

Ozbiljno shvatamo bezbednost vaših informacija i zapošljavamo standardne mere industrije kako bismo ih zaštitili od neovlašćenog pristupa, otkrivanja, izmene i uništavanja.

6. Privatnost dece:

Naše usluge nisu namenjene osobama mlađim od 18 godina. Mi svesno ne prikupljamo lične podatke od dece.

7. Promene ovog obaveštenja o privatnosti:

Možemo da ažuriramo ovo Obaveštenje o privatnosti da bismo odrazili promene u našoj praksi. Ukoliko napravimo materijalne promene, obavestićemo vas putem e-pošte ili putem naše platforme.

8. Kontaktirajte nas:

Ukoliko imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica u vezi sa ovim Obaveštenjem o privatnosti, molimo vas da nas kontaktirate na office@zoverp.com.

Korišćenjem Funkcije Zoverp pristajete na uslove navedene u ovom Obaveštenju o privatnosti. Ohrabrujemo vas da redovno pregledate ovo obaveštenje kako biste ostali informisani o našim praksama informisanja i načinima na koje možete da zaštitite svoju privatnost.

Hvala vam što ste izabrali Zoverp!

Kako funkcioniše?

Koristeći naš sajt ili našu aplikaciju (uskoro), Vi štedite vreme i novac. Pristupite bazi prevoznika koji su u mogućnosti da Vam prevezu Vaš teret ili pošiljku. Koristeći Zoverp.com vrlo će Vas kontaktirati prevoznici a na osnovu dobijenih ponuda lako odaberite onu koja Vam najviše odgovara.
1

Unesi gde se i sta prevozi

Prvi korak je da na našem sajtu popunite osnovne kontakt podatke kao i da navedete odakle – dokle se nešto prevozi. Zatim unesite i šta je potrebno prevesti.

2

Prevoznici te kontaktiraju

Prevoznici dobijaju Vaše podatke, šta se prevozi kao i odakle – dokle. Prevoznici Vas onda kontaktiratiraju sa svojom ponudom.

3

Odaberi najboljeg prevoznika

Na osnovu svih ponuda, birate prevoznika koji Vam najviše odgovara.

4

Prevoz ugovoren

Prevoznik dolazi na ugovorenu lokaciju da preuzme teret.